Розвиток без меж
096 685 13 65
м. Мелітополь
08.10.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
14528

Розвиток уваги у дітей дошкільного віку

Із самого раннього віку батьки замислюються про розвиток своєї дитини. Активно використовуються різні методики, вправи та заняття, адже освіта – найкращий внесок у майбутнє своїх дітей. Попри те, що дошкільнята ще зовсім маленькі, займатися поліпшенням роботи мозку, тренувати інтелект, логічне мислення, пам’ять і творчі навички – необхідно. Розвиток уваги у дошкільнят має дуже важливе значення при підготовці дитини до подальшого навчання в школі.

навіщо тренувати увагу

Що таке увага

До майбутнього першокласника висувається безліч вимог. Бажано, щоб дитина володіла азами читання і письма, знала цифри і кольори, уміла малювати і працювати з канцелярським приладдям, а також могла зрозуміло й логічно висловлюватися і розуміти інших людей. Крім того, необхідно мати гарну концентрацію уваги, і, щоб розвинути її, краще займатися з дитиною ще задовго до вступу до школи. Допоможуть розвивальні ігри на вулиці, короткі заняття вдома за робочим столом і онлайн-ігри.

Увага вважається однією з основних якостей людини, і вона є дуже важливою для навчання. Саме за рахунок уваги учень здатний легко засвоювати нові теми, отримувати і запам’ятовувати великий обсяг знань, швидко перемикатися на інший матеріал. Чим краще дитина зосередиться на завданні, тим менше часу їй буде потрібно на його виконання. Уміння концентрувати свою увагу істотно полегшує процес навчання, особливо у першокласників, для яких усе те, що вони вивчають, – нове і складне. Тому розвиток уваги у дошкільнят має таке велике значення.

розвиток уваги у дошкільнят

Увага у дітей дошкільного віку

Як відомо, діти молодшого віку набагато краще сприймають інформацію в формі гри. Їм цікаво все навколо: хочеться все вивчити, спробувати, доторкнутися. Для дошкільника ще складно вчити букви або цифри протягом тривалого часу, зосередитися на чомусь одному, тому батькам і педагогам рідко вдається затримати його увагу довше ніж на декілька хвилин.

Розсіяну увагу дитини можна пояснити надмірною рухливістю. Чим вона молодша, тим більше їй хочеться рухатися, бігати, грати і витрачати свою енергію. Легше посадити дошкільника за заняття в більш старшому віці. Розвинути увагу у дітей простіше в 6-7 років, коли вони здатні займатися ефективніше і довше зберігати концентрацію. Тренування будь-яких навичок, зокрема й інтелектуальних, все ще має проходити в ігровій формі. Малюк краще запам’ятовує і звертає увагу на деталі через гру. Особливо весело проводити час на вулиці – розвивальні ігри для дітей на свіжому повітрі будуть більш корисними.

ігри для дітей на увагу

Ігри та вправи

Будь-яку інтелектуальну навичку можна розвинути. Пам’ять, логіка, мислення і увага поліпшуються, якщо регулярно виконувати вправи і розв’язувати задачі. Як ми вже з’ясували, увага у дітей 5-6 років розвивається за допомогою гри. Адже гра не тільки розважає, а й приносить користь, а дитина може цього навіть і не помітити.

Батьки можуть використовувати підказки з інтернету про те, як займатися з дітьми, або ж придумати свої, засновані на інтересах дочки або сина. Існує велика кількість розвивальних ігор на вулиці, настільних ігор і тих розваг, якими можна зайнятися в будь-якому місці.

Будь-яку дитину зацікавлять такі ігри:

  • Запам’ятовування предметів. Дошкільникам потрібно запам’ятати розкладені перед ним предмети, а потім згадати, де лежав кожен з них.
  • Добре відома гра «Їстівне-неїстівне». У колі друзів перекидають м’яч по черзі, називаючи при цьому предмети та їжу. Якщо в руки потрапляє м’яч на їстівне –  потрібно ловити, на неїстівне – відбити.
  • «Частини тіла». Гравцям потрібно правильно назвати частину тіла, яку показує дорослий. Незвичайність гри в тому, що ведучий показує на одну частину тіла, а промовляє іншу, щоб заплутати учасників і перевірити їх уважність.
  • Знайти відмінності. На двох малюнках зображені однакові картинки. Та на них є ледь помітні відмінності, які дитина має знайти.
  • Розвивальна настільна гра для дошкільнят «Хитрі числа». Для неї потрібно 20 карток, на кожній з яких написані числа. 10 карток отримує дитина і 10 карток забирає дорослий. Спочатку ведучий показує одне число, а потім найближче число до нього. Дитина має пригадати, яке число було спочатку.

методика розвитку уваги

Методики для розвитку уваги

Дуже важливо розвивати не одну, а різні сторони інтелекту дитини при підготовці до школи. Тільки за комплексного підходу можна досягти легкості в подальшому навчанні. Разом з увагою важливо розвивати посидючість, логіку, мислення і пам’ять. Сьогодні є навчальні курси, спрямовані на підвищення рівня відразу декількох здібностей дитини.

Веселе і корисне проведення часу за розвивальними іграми, безсумнівно, допоможе поліпшити концентрацію уваги. Водночас для кращого ефекту необхідна системність у заняттях і перевірена методика. Гарним прикладом є «Меморика» від Академії розвитку інтелекту SMARTUM, що дозволяє розвинути пам’ять і увагу дітей. Заняття проходять цікаво і містять елементи гри, що допомагає дитині простіше і швидше засвоювати інформацію і тренувати свої навички.