Розвиток без меж
096 685 13 65
м. Мелітополь
18.09.2020
Поділитися: 0
  • Facebook
13303

Розвиток пам’яті у дітей шкільного та дошкільного віку

Шкільні роки – це не тільки веселий час, сповнений яскравих емоцій, а й період, який зумовлює успіхи учнів у майбутньому. Щоб школяр міг вступити до хорошого вишу, він має проявляти старанність під час занять, послідовно вчити і добре закріплювати пройдений матеріал. Однак рівень мислення і навичок обробки інформації не завжди дозволяє займатися в повну силу. Поговоримо про те, як розвивати здібності дітей, щоб вони краще вчилися.

тренування логіки і швидкого мислення

Тренування логічного мислення або швидкий розум

Сучасним школярам необхідно засвоювати великі обсяги інформації. Щодня вони вивчають різні дисципліни на уроках, а потім витрачають до декількох годин у день на виконання домашніх завдань. Багатьом учням важко впоратися з великим навчальним навантаженням, оскільки вони не можуть похвалитися відмінною пам’яттю і швидким мисленням.

Ще однією проблемою є те, що шкільна програма поступово ускладнюється. З кожним навчальним роком додаються нові дисципліни, а вже знайомі предмети стають більш складними. Щоб демонструвати стабільно високу успішність, вже недостатньо уважно вивчати матеріал і слухати викладачів на уроках.

Здатність до запам’ятовування, мислення, логіка, концентрація уваги, швидкість реакції – усі ці інтелектуальні здібності безпосередньо позначаються на ефективності навчання. Всупереч тому, що багато вправ зі шкільної програми спрямовані на тренування цих навичок, вони не приносять бажаного результату. Більшість наук, які вивчає школяр, прищеплюють йому практичні знання, а розвиток розуму і пам’яті є швидше другорядним завданням.

Якщо не приділяти достатньої уваги тренуванню інтелектуальних здібностей школяра, йому складніше буде вчитися надалі. Саме тому з дітьми потрібно займатися додатково і краще розвивати їх інтелект з ранніх років. Та з якого віку можна розпочати такі заняття?

коли можна розвивати пам’ять дитини

Коли варто починати тренувати пам’ять

Тренування мислення і навичок обробки інформації краще починати в ранньому дитинстві, коли малюк ще не ходить до школи. З дошкільнятами і молодшими школярами потрібно займатися в форматі гри, бо саме через неї діти пізнають навколишній світ. Наявність ігрових елементів у завданнях дозволяє не тільки вдосконалювати інтелектуальні здібності дитини, а й розважати її під час занять. При цьому розвиток пам’яті у дітей до 5 років найкраще вести за допомогою ігор та рекомендованих вправ. А для підготовки дошкільнят до першого класу можна займатися в центрах дитячого розвитку.

Не варто припиняти займатися і зі старшими школярами, адже в підлітковому віці пам’ять і мислення також потребують тренування. Якщо різнобічно розвивати навички учня, то йому легше буде впоратися з навчальним навантаженням. Потрібно пам’ятати, що навчання в старших класах передбачає не тільки вивчення матеріалу, а й підготовку до випускних іспитів. Від того, наскільки успішно випускник зможе їх скласти, багато в чому будуть залежати його майбутні перспективи.

Навіть найбільш мотивованим учням не завжди вдається отримувати хороші оцінки: вони також, як і інші діти, можуть не розуміти будь-яку тему, втомлюватися, втрачати інтерес до навчання. Тому розвитку інтелектуальних здібностей і надається таке велике значення, адже з хорошою пам’яттю, увагою і мисленням навчальне навантаження вже не здається таким складним. Звичайно, щоб розвивати навички школяра, потрібно займатися з ним регулярно. Поговоримо про те, які вправи допоможуть покращити його здібності.

вправи на пам’ять і розум

Тренажер для розвитку дитячої пам’яті

Існує безліч корисних ігор та вправ, які сприяють розвитку пам’яті й мислення. Розглянемо деякі з них на прикладах:

  • настільні й рухливі ігри на асоціативне мислення. Це ігри, в яких одним гравцям потрібно зобразити загадане слово за допомогою жестів, а іншим відгадати те, що було загадане. Такі вправи змушують людину замислюватися про те, з чим у неї асоціюється побачене, або про те, як показати загадане слово або словосполучення так, щоб інші учасники вгадали. Вправи на асоціації тренують навички обробки інформації.
  • ігри з наборами карток на увагу і швидкість реакції. Кожна з них має свої правила і особливості: в одних потрібно на швидкість знайти пару для наявних карток, в інших – проявити пильність і придумати свою стратегію для перемоги над суперниками. Такі вправи дозволяють розвинути розум, швидкість реакції, посидючість.
  • вправи на запам’ятовування послідовності. Для того, щоб почати тренуватися, розкладіть кілька предметів у довільному порядку. Дитині необхідно запам’ятати послідовність їх розташування. Після цього предмети перетасуйте. Малюк має відновити той порядок, в якому вони лежали спочатку. Ця вправа чудово тренує здатність швидко запам’ятовувати інформацію.

Розвивальні ігри та вправи дійсно допомагають тренувати інтелектуальні здібності школярів. Але щоб домогтися дійсно видимого результату занять, потрібно регулярно займатися за певною програмою. Розглянемо основні переваги послідовного підходу до навчання.

програма для розвитку пам’яті та мислення

Ефективні заняття і вправи для розвитку розумових здібностей

Розвивальні ігри дійсно корисні, але для ефективного тренування інтелекту необхідний системний підхід. Важливо, щоб до дитини знання доходили структуровано і послідовно, а цього не вдасться домогтися без участі досвідченого педагога в освітньому процесі. З цієї причини батьки віддають перевагу спеціальним курсам, на яких тренування мислення і розвиток пам’яті у дітей здійснюється за перевіреною часом програмою.

«Меморика» – це спеціальна методика від академії розвитку інтелекту SMARTUM, завдяки якій діти та підлітки можуть розвивати пам’ять, а також покращувати концентрацію уваги. Заняття за цією програмою проходять в невеликих групах, що дозволяє тренеру встигнути пояснити матеріал кожному учню. Він навчає різним методам запам’ятовування інформації, а дитина потім сама вибирає для себе той, який йому зручніше застосовувати. Так учневі вдається поліпшити свою пам’ять і отримати корисні навички, якими він буде користуватися протягом усього життя.